środa, 10 czerwca 2015

Kurs Adaptacyjny 2015


W dniach 2-7 czerwca 2015 r, na zaproszenie Fundacji Dogiq wzięliśmy udział w kursie adaptacyjnym dla osób aplikujących o psa asystującego i terapeutycznego, który jak zawsze odbywał się w Katowicach. Mieliśmy przyjemność poprowadzić wykłady  oraz towarzyszyć osobom aplikującym w zajęciach na drodze do rozpoczęcia wspólnego życia z psim przyjacielem. Z własnej perspektywy wiemy, że doświadczenie osoby niepełnosprawnej posiadającej psa asystującego od kilku lat, jest niezwykle ważne i cenne dla osób dopiero rozpoczynających swoją wspólną drogę z psim asystentem. 
Tegoroczna edycja kursu adaptacyjnego ze względu na odmienną specyfikę pracy psa asystującego i psa terapeutycznego była prowadzona dwutorowo część zajęć teoretycznych była wspólna, a część była prowadzona oddzielnie tak jak i zajęcia praktyczne.

Jednym z uczestników kursu adaptacyjnego 2015 była Pani Katarzyna Bierzanowska młoda aktywna osoba, która mimo doświadczenia niepełnosprawności żyje pełnią życia starając się maksymalnie wykorzystywać każdą chwilę… absolwentka UMCS, jest też tłumaczem językowym, autorką inicjatywy "Nie-pełnoprawna", oraz członkinią stowarzyszenia Homo Faber. 
 
Podczas kursu miało miejsce nieprzewidziane wydarzenie, jakim bez wątpienia było włamanie i kradzież piątego koła do wózka inwalidzkiego Pani Katarzyny Bierzanowskiej. Wydarzenie to wpłynęło na zmianę harmonogramu kursu, ale pokazało też ogromną siłę, niezłomność i hart ducha osoby poszkodowanej. Pani Kasia niezwłocznie zgłosiła kradzież na policję i mając nadzieję, że złodzieja ruszy sumienie i zwróci tak ważne i niezbędne do samodzielnego poruszania się koło nagłośniła sprawę udzielając wywiadów telewizyjnych i radiowych. Niestety serce złodzieja pozostało niewzruszone i głuche na liczne apele, równocześnie jednak rozpoczęła się ponowna zbiórka na zakup nowego piątego koła. Odzew internatów i ludzi dobrej woli przeszedł najśmielsze oczekiwania, pokazał że są jeszcze ludzie, którym los innych nie jest obojętny i dzięki nim Pani Katarzyna Bierzanowska na dniach dostanie nowe piąte koło, które jest już w drodze z Holandii.

Drugim uczestnikiem kursu adaptacyjnego 2015 był Miron Komander wraz z rodziną. 9-letni chłopiec jest pierwszym dzieckiem z zespołem Downa w Polsce, któremu został podarowany pies terapeutyczny. Miron jest pogodnym, pełnym radości chłopcem, ciekawym świata, odważnie kroczącym naprzód… odtąd w tej drodze życia będzie towarzyszyła mu Czoka wspierając rozwój i rehabilitację Mirona na wielu płaszczyznach począwszy od rehabilitacji psychologicznej, logopedycznej, aż po fizyczną…

Pierwszy dzień kursu został zdominowany przez wspomniane wyżej wydarzenie, odbyło się kilka spotkań Pani Kasi z przedstawicielami telewizji, radia i prasy, relacja o kradzieży ukazała się m.in. w telewizji TVN, POLSAT, SILESIA, w radiu i Dzienniku Zachodnim. Popołudniu odbyły się pierwsze wykłady dotyczące warunków prawnych korzystania z psa asystującego i terapeutycznego, higieny pracy psa, ponadto miały miejsce warsztaty z pielęgnacji psa tak ważne dla każdego odpowiedzialnego właściciela czworonoga.

Kolejny dzień kursu również przyniósł uczestnikom dużo wiedzy, z jaką mieli okazję się zapoznać podczas wykładów na temat m.in. sytuacji niecodziennych  w życiu, odpowiedzialności społecznej i prawnej za psa, sposobu i elementów składających się na wprowadzenie psa asystującego/terapeutycznego do domu, technik i sposobu komunikacji z psem, druga część dnia to warsztaty na elementach.

W piątek rano miał miejsce wykład na temat treningu psa asystującego/terapeutycznego, później odbyło się nagranie do programu telewizji SILESIA, popołudnie upłynęło pod znakiem intensywnych zajęć praktycznych uczestnicy kursu wykonywali trening posłuszeństwa w miejscach publicznych, ponadto wraz z trenerami i  swoimi psimi asystentami odwiedzili weterynarza. Podczas wizyty u lekarza niestety potwierdziły się wcześniejsze podejrzenia trenerki Pani Katarzyny Pytkowskiej na temat psiego kaszlu Finki, co spowodowało, że po kursie adaptacyjnym nie wróciła ona ze swoją nową opiekunką Panią Katarzyną Bierzanowską do domu.

Ostatnie dwa dni kursu to intensywne zajęcia praktyczne obejmujące m.in. szkolenie grupowe z trenerem, charakterystyka i specyfika pracy z poszczególnymi psami, trening z przygodami podczas którego uczestnicy kursu dostali 11 zadań do wykonania m.in. pierwsze samodzielne zakupy z psem, nie reagowanie psa na osoby postronne i bodźce rozpraszające, spacer kontrolowany z psem pod okiem trenerów, trening na basanie.

Kurs adaptacyjny jak zawsze był bardzo intensywny, cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy towarzyszyć jego uczestnikom i wraz z nimi przeżywać niezapomniane chwile, które już na zawsze pozostają w pamięci osób obdarowanych wyjątkowymi psimi asystentami...

W oczekiwaniu na tramwaj

Na chwilę zamieniłyśmy się psami...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz