niedziela, 9 października 2016

Gdyńskie Warsztaty dla Osób NIepełnosprawnych z Psami Asystującymi

W dniach 3-8 października mieliśmy przyjemność już po raz szósty wziąć udział w Gdyńskich Warsztatach dla Osób Niepełnosprawnych z Psami Asystującymi. Jak zawsze było to sześć intensywnych dni, a właściwie pięć bo szóstego dnia po śniadaniu musieliśmy wracać do Warszawy, ale od początku…

Tegoroczna edycja Warsztatów po raz pierwszy została połączona z równolegle odbywającym się kursem adaptacyjnym dla osób aplikujących o psa asystującego. Beneficjenci Fundacji w tym i my mieliśmy przyjemność poprowadzić jeden z wykładów, jak również podzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą…
Jednym z najważniejszych punktów tegorocznych Warsztatów dla mnie i Pefo było badanie psa kamerą termowizyjną, badanie przeprowadzane w warunkach bezstresowych dla zwierzęcia, pozwola wykryć nowotwory, stany zapalne, urazy ortopedyczne i neurologiczne. Badanie to jest praktyczną metodą pomocną w ocenie klinicznej psa. Metoda ta wyraźnie zwiększa dokładność diagnozy, a w szczególności pomaga znaleźć miejsce bólu, które w wielu sytuacjach jest ciężkie do zlokalizowania. Badanie wykonała i wyniki opisała dr. KATARZYNA PĘZIŃSKA-KIJAK założycielka Przychodni Rehabilitacji Zwierząt VETICO oraz Akademii Rehabilitacji i Diagnostyki Zwierząt, zoofozjoterapueta, która specjalizuje się w diagnostyce termograficznej oraz rehabilitacji zwierząt.
Pani dr. KATARZYNA PĘZIŃSKA-KIJAK chętnie dzieliła się swoją wiedzą wyczerpująco odpowiadając na pytania uczestników VIII Gdyńskich Warsztatów z Psami Asystującymi.
Wyniki badania termograficznego u Pefo wykazały wzmożoną emisję ciepła w okolicy:
- guza łokciowego lewej KP
- śródstopia dośrodkowo w widoku doczaszkowym prawej KP
W pozostałych badanych okolicach ciała psa nie stwierdzono zmian w zakresie rozkładu temperatury. Zalecenia, jakie otrzymaliśmy to obserwacja ww. miejsc.
W trakcie warsztatów wzięliśmy również udział w drugiej już część FITDOG czyli Fitness dla psów, pierwsza część zajęć odbyła się bowiem podczas ubiegłorocznych warsztatów.  Zajęcia składały się z ćwiczeń: budujących świadomość ciała psa oraz prawidłową sylwetkę, ćwiczeń rozciągających oraz wzmacniających mięśnie szkieletowe, które w znaczący sposób sprawiają, że pies dłużej cieszy się dobrym stanem zdrowia, rzadziej występują u niego schorzenia kręgosłupa i kończyn. Trening na ruchomych powierzchniach uczy zaś psa kontrolować swój stres, co jest niezmiernie ważne w życiu codziennym. FITDOG to więc nie tylko forma aktywności, ale też sposób na pożyteczne i wartościowe spędzenie czasu ze swoim czworonożnym asystentem gdy jesienna szaruga nie zachęca do dłuższych spacerów.
Zrealizowaliśmy również pokaz pracy psa asystującego dla uczestników programu Gdyńskiego Poruszenia. Uczestnicy programu – osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach – miały możliwość przekonać się, jak bardzo pomocny jest pies asystujący w codziennym życiu, również osobiście mieli okazję spróbowania współpracy z psem asystującym i terapeutycznym.
Jak co roku również w tym uczestniczyliśmy w Turnieju Psa Roku, tym razem zwyciężyła Katarzyna Bierzanowska z psem asystującym Finką, tym większa satysfakcja dla zwyciężczyni jak i trenerów, gdyż Kasia jest osobą z najkrótszym stażem ze swoim psem pośród wszystkich uczestników VIII Gdyńskich Warsztatów z Psami Asystującymi. Wyzwania z jakim się zmierzyliśmy to m. in. podanie właścicielowi przez psa kromki chleba posmarowanej masłem, podanie z koszyka w którym znajdowała się również kiełbasa uprzęży, nakierowanie przez właściciela psa tak by ten postawił tylne łapki na podnóżku, podanie smyczy do której przypięty był inny pies, jak również rozpoznanie przez właściciela, który miał zawiązane chustką oczy,  swojego psa po dotyku łebka.
Gdyńskie Warsztaty jak zawsze były okazją do: uczestnictwa w rozmaitych zajęciach, zmierzenia się z wyzwaniami podczas turnieju psa roku, dostarczyły cennych wskazówek i doświadczeń, umocniły wyjątkową więź, jaka łączy mnie z Pefo… Cieszymy się i bardzo sobie cenimy możliwość uczestnictwa w tym szczególnym wydarzeniu, jakim bez wątpienia są Gdyńskie Warsztaty dla Osób Niepełnosprawnych z Psami Asystującymi.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz