wtorek, 23 kwietnia 2013

Kwietniowe dni w KatowicachI znów z sentymentem jesteśmy w miejscu gdzie wszystko się zaczęło, gdzie po raz pierwszy spojrzeliśmy sobie głęboko w oczy, gdzie po raz pierwszy mogliśmy poczuć wzajemny dotyk…  Katowice już na zawsze zajmować będą w naszych sercach miejsce szczególne… tym razem zabawiliśmy tam dłużej bo 11 dni od 10 do 21 kwietnia. W tym czasie trwał kurs adaptacyjny dla osób aplikujących o psa asystującego i kadra fundacji DOGIQ zdecydowała, że wykłady i zajęcia praktyczne będą prowadzone zarówno przez trenerów fundacji, jak i osoby niepełnosprawne posiadające psy asystujące. Co to właściwie jest kurs adaptacyjny i czemu służy?
Kurs adaptacyjny to „cykl wykładów i warsztatów, uwzględniających różne aspekty funkcjonowania czworonoga. Wykorzystanie umiejętności i potencjału psa przygotowanego do asystowania osobie niepełnosprawnej, wymaga posiadania kompendium wiedzy o psie, jako istocie społecznej i udomowionym drapieżniku, jego potrzebach i sposobie postrzegania świata, oraz praktyki i warsztatu. Pies pracuje bowiem w oparciu o system komend. Spełni swoje zadanie tylko wtedy, gdy opiekun posiądzie umiejętność kierowania i komunikowania się z nim.” (źródło: http://www.dogiq.org.pl/warsztaty2013/index.html) Był to intensywny tydzień zarówno pod względem wykładów jak i warsztatów, my mieliśmy przyjemność poprowadzić dwa z nich pierwszy dotyczący higieny pracy psa asystującego, drugi zagadnień związanych z pracą psa asystującego. Ponadto cenimy sobie możliwość udziału w pozostałych wykładach dotyczących różnych aspektów ważnych z punktu widzenia odpowiedzialnego właściciela psa, jak również, a może przede wszystkim udział w zajęciach praktycznych. Dzięki ćwiczeniom mogliśmy wspólnie z Pefo wzmocnić łączące nas relacje, a tego nigdy za wiele...  

Dziękujemy kadrze fundacji Anecie i Kasi za stworzenie nam możliwości aktywnego udziału w kursie adaptacyjnym. 

Jeżeli zainteresował Państwa temat kursu adaptacyjnego dla osób niepełnosprawnych z psami asystującymi zapraszamy na oficjalną stronę http://www.dogiq.org.pl/warsztaty2013/index.html, z tej strony pochodzą również poniższe zdjęcia.
 
Warsztaty w sklepie Ikea

Pomimo wielu bodźców rozpraszających idziemy razem bez smyczy noga w nogę...

Zajęcia wspólne na otwartym placu...

Wspólny spacer kontrolowany...

Kolejne ćwiczenie...

Komenda "biegaj" tylko dla Pefo pozostałe psy zostają na swoich miejscach...
 

2 komentarze:

  1. a, to dlatego nie było Was w niedzielę na Rally-O :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajnie, że utrwalacie swoje umiejętności oraz, że dzielicie się z innymi :)

    OdpowiedzUsuń