wtorek, 12 marca 2013

Publiczne Przedszkole Integracyjne nr 22Dnia 12.03.2013 r. mieliśmy przyjemność gościć w Publicznym Przedszkolu Integracyjnym nr 22 Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego (Siostry Pallotynki) pw. św. Wincentego Pallottiego w Warszawie http://www.ppi22.pl/index.php?id=1. Przedszkole to jest miejscem wyjątkowym nie tylko ze względu na brak barier architektonicznych, podjazdy na korytarzach, doskonale wyposażoną bazę (m.in. 4 sale zabaw dla dzieci, sala gimnastyczna ze sprzętem do rehabilitacji i integracji sensorycznej, sala do stymulacji polisensorycznej, gabinet do terapii logopedycznej) ale przede wszystkim na panującą tu atmosferę życzliwości, zrozumienia i wzajemnego szacunku.  W przedszkolu są cztery grupy wiekowe dzieci: grupa I — trzylatki Misie, grupa II — czterolatki Biedronki,  grupa III — pięciolatki Żabki i grupa IV — sześciolatki Pszczółki. W każdej grupie wiekowej liczącej ok. 20 dzieci, jest od 3 do 5 dzieci niepełnosprawnych. Dzięki temu przedszkolaki
już od najmłodszych lat mają świadomość że są wśród nas osoby niepełnosprawne, uczą się tolerancji i gotowości do niesienia pomocy innym. Dzięki życzliwości dyrekcji przedszkola zorganizowaliśmy wykład dla każdej z grup począwszy od najmłodszych do najstarszych. Opowiadałam o tym co znaczy pies asystujący, komu i w jaki sposób pomaga, jakie wyróżniamy kategorie psów asystujących, jakie są prawa i obowiązki właściciela psa asystującego oraz jak należy się zachować wobec psa pracującego – psa w uprzęży. Zwracałam uwagę dzieci na  fakt, że osoba niepełnosprawna z psem asystującym ma prawo wejść do każdego miejsca użyteczności publicznej, a więc do: sądu, przedszkoli, szkół, banków, przychodni, sklepów, restauracji, na dworce, lotniska, pocztę. Podkreślałam, że dla psa informacją, że jest w pracy jest założenie uprzęży (specjalnej kamizelki), jest to równocześnie informacja dla otoczenia, że ten pies jest w pracy i nie wolno mu przeszkadzać. Po przeprowadzonym wykładzie połączonym z pokazem umiejętności Pefo przyszedł czas na zadawanie pytań przedszkolaków interesowało: czy pies chodzi do weterynarza? ile razy już był u lekarza? Ile ma lat? Czy daję mu chrupki? Czy psa można wkurzać? Czy pies wykonuje trudne zadania? Czy pies skacze przez krzesła? Czy umie zapalić światło? Po wyczerpaniu pytań przyszedł moment na który dzieci czekały najbardziej po zdjęciu przeze mnie uprzęży mogły wreszcie pogłaskać Pefo.


DYREKCJI PRZEDSZKOLA SKŁADAMY WYRAZY PODZIĘKOWANIA ZA ŻYCZLIWOŚĆ I SERDECZNOŚĆ JAK RÓWNIEŻ ZA UMOŻLIWIENIE PRZEPROWADZENIA WYKŁADU Z POKAZEM. 

 

 

Zwracamy uwagę na uprząż...

Pefo w akcji trącania noskiem...

Pamiątkowe zdjęcie z jedną z grup

Podziękowania


W podziękowaniu aniołek by chronił i strzegł nas każdego dnia...

  Własnoręcznie wykonane prace mają dla nas największą wartość dziękujemy.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz